НОВИНИ

Основа-Буд-7 прокоментували ситуація з будівництвом

1.    У якому стані будівельні об’єкти «Основа-Буд-7», скільки з них ушкоджені, яка ступінь ушкоджень? Зокрема, ЖК «Олександрівський»?

Об’єкти будівництва компанії мають різні ступені ушкодження. Умовно, їх можна поділити на три види. Перший – це видимі ушкодження та руйнування об’єктів будівництва. Другий вид пошкоджень стосується комунікацій. Мережі напряму пов’язані з введенням об’єктів в експлуатацію. На жаль, комунікації міста дуже постраждали та не витримають нових підключень. Міські мережі потребують серйозного ремонту та відновлення. Третій вид ушкоджень пов’язаний з мародерством на усіх об’єктах будівництва.

Що стосується житлового комплексу «Олександрівський», він з перших днів війни опинився під ударами російських військ. По об’єкту було завдано безліч артударів. Три будинки мають ушкодження різного ступеня важкості. Наприкінці квітня ми отримали акт розмінування об’єкта. Також, подали заяву до правоохоронних органів, з приводу стану та пошкодження майна, в тому числі від прямих влучань снарядів та мародерських дій. Наразі об’єкт проходить експертне дослідження технічного стану будинків №1, №3 та №8.

Після того, як буде отриманий експертний висновок технічного стану зазначених об’єктів будівництва та здійснена вартісна оцінка завданих війною збитків, компанія зможе спланувати подальші дії відносно кожного об’єкту.

2. Чи планує компанія найближчим часом відновити будівельні роботи на майданчиках та здати об’єкти? Якщо не найближчим часом, то коли це може статися?

Компанія отримала великі збитки, через військову агресію. Окрім прямих влучань в об’єкти будівництва, знищено два будівельні крани, пошкоджені зовнішні мережі, на усіх будівельних майданчиках  були здійснені мародерські дії.

Наразі, наші спеціалісти проводять інвентаризацію, щоб зафіксувати та оцінити втратити. З початком війни, роботи на будівельних майданчиках компанії, зі зрозумілих причин, були зупинені. Допоки залишається висока ймовірність ракетних обстрілів Чернігова, відновлювати роботи недоцільно.

У неоднозначному стані ланцюг постачання будівельних матеріалів, адже більшість Чернігівських забудовників купували основні матеріали, такі як: цегла, піно блоки, газоблоки та інше, у сусідній країні. Домовленості з новими постачальниками – в процесі.

Значний відсоток наших спеціалістів в ЗСУ та ТРО. З перших днів війни, авто спецтехніка компанії мобілізована. І продовжить працювати на потреби міста та області, доки у цьому буде необхідність.

3. Як бути з ушкодженими об’єктами? Чи є розуміння, хто та яким коштом їх буде відновлювати у не зданих в експлуатацію об’єктах?

Розуміючи усю відповідальність, після виведення російських військ з території Чернігівської області, компанія розпочала процедуру фіксації завданих збитків. Об’єкти будівництва проходять експерте дослідження технічного стану. Подальші дії відносно об’єктів будуть плануватись після того, як отримаємо експертний висновок. Наразі, в Україні відсутній механізм відшкодування шкоди, якої зазнав бізнес у зв’язку з воєнною агресією, однак поступово уряд впроваджує процедури та створює спеціальні фонди, що в майбутньому зможуть забезпечити таке відшкодування.

1 квітня 2022 р. Верховною Радою України було прийнято за проект Закону про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, реєстр. № 7198 від 24 березня 2022 р., який наразі готується до другого читання.

Законопроект, також передбачає компенсацію завданих війною збитків власникам будівництва, які мають усі дозвільні документи.

4. Чи вплине війна на вартість квадратного метра, як саме та чому? Чи доведеться інвесторам доплачувати за квартири в об’єктах, де будівництво вже розпочалося?

З початком воєнних дій відбулись суттєве підвищення цін на будівельні матеріали. Для прикладу, вартість цегли до війни складала близько 7 гривень за штуку. На сьогодні, ціна за одиницю складає більше ніж 10 гривень.

Найбільша проблема в тому, що в Україні існує дефіцит будівельних матеріалів. Процес налагодження логістичного ланцюга та пошук нових постачальників – питання не одного дня.

Тож, клієнти компанії, які потребують негайного розв’язання житлового питання, можуть розраховувати на повернення коштів, згідно з умовами попереднього договору. Компанія буде шукати можливості повернути кошти інвесторам. Адже, вартість будівельних матеріалів, а значить і вартість квадратного метра житла здорожчає.

5. Як вважаєте, яким може вихід в разі здорожчання кв.м? Тобто, з очевидних причин будівництво буде дорожчим, – хто може покрити цю різницю, можливо, є якісь напрацювання/обговорення на державному рівні?

Варто чекати здорожчання вартості житла в усіх містах України. Деякі забудовники вже виходять на ринок з новою вартістю за метр квадратний. З початком війни, ціна на будівельні матеріали стрімко зросла. На жаль, ми продовжуємо спостерігати подальше підвищення цін на основні матеріали: цегла, метал, бетон, цемент. Окрім цього, в Україні існує дефіцит на певні види товарів.

Забудовник не зможе добудувати об’єкт за старою ціною. Адже, вартість квадратного метра була вирахувана з довоєнних цін на будівельні матеріали. Очевидно, що  інвесторам кампанії буде вирахувана різниця та запропонований механізм доплати. Наразі, держава немає програми, яка б покривала ці ризики.