НОВИНИ, ПОРАДИ

Як перевірити забудовника перед купівлею квартири

Купівля житла завжди було відповідальною справою, а коли хочеться придбати квартиру так і щоб ціна буда вигідна, та з гарною інфраструктурою, то хорошим рішенням стає інвестування в новобудову. Та де є більше вигоди, там є й більше ризику, і першим питанням, яке постає, це: «Як перевірити забудовника?». Це можна зробити як з допомогою юристів, так і самостійно.

Для самостійної перевірки репутації забудовників можна потрібно виконати декілька кроків:
● дослідити інформацію з відкритих джерел;
● завітати в офіси та на будівництва;
● отримати та перевірити документи будинків, які уже зведені, або в процесі будівництва;
● проаналізувати всі можливі фінансові ризики;
● переглянути відгуки інших інвесторів стосовно проектів забудовника.

ІНФОРМАЦІЯ З ВІДКРИТИХ ДЖЕРЕЛ

Щоб дане дослідження репутації було максимально повним – перевірки потребують засновники та замовники будівництва, підрядники, банки-партнери, проектувальники, власники земельних ділянок, та інші особи, що мають будь-який стосунок.

Чимало корисної інформації майбутні інвестори можуть знайти на просторах інтернету:
Міністерства юстиції України – за допомогою безкоштовного запиту можна отримати доступ до інформації про засновників, дату реєстрації компанії та її статутний капітал.
Єдиний державний реєстр судових розслідувань  – сайт дозволяє перевірити усіх учасників на можливі проблеми із законом.
Публічна кадастрова карта України – інформація стосовно землі, її власника, орендаря, площа, призначення та інші аспекти.
Кабінет електронних сервісів – дозволяє перевірити достовірність документів і отримати ще трохи додаткової інформації про компанію-забудовника.
Держархбудінспекція – в окремій вкладці можна знайти реєстр документів про початок будівництва, дозвіл на будівництва та хід робіт і перевірити їх стан за об’єктами.
Асоціація допомоги постраждалим інвесторам – ще один дуже корисний сайт, де зібрана інформація про всі проблемні будівництва в окремому відділі з об’єктами.

Чимало інформації про недобросовісних забудовників публікується також й у ЗМІ, тож цілонаправлений моніторинг новин дозволить виявити проблемну компанію вчасно.

Репутація

Під цим загальним поняття, ми розуміємо термін роботи на ринку компанії-забудовника. Наявність чи відсутність заморожених об’єктів та дотримання заявлених термінів будівництва.

ОФІС ТА БУДІВНИЦТВО

Відвідання офісу, або відділу продажу дозволить хоча б мінімально оцінити фінансову спроможність компанії, адже мало в кого офіс у орендованій квартирі на околицях міста викличе багато довіри.
Після відвідин офісу варто прийти на об’єкт забудовника. Завдяки відвідинам будівництва можна оцінити швидкість та якість роботи. Але не забувайте, що відвідини будівництва потрібно узгодити з представниками компанії, адже і іншому випадку ви можете стати на заваді робочого процесу та порушити правила безпеки на будівництві.

ДОЗВІЛЬНА ДОКУМЕНТАЦІЯ

Під час відвідин офісу варто вивчити необхідні документи, якщо відвідати офіс немає можливості, або є потреба перевірити все раніше, тоді варто скористатись офіційним сайтом забудовника, де має бути розміщена уся необхідна інформація. Якщо ж є відмова у доступі до документації, або хтось повідомляє, що на той час їх немає в наявності, то це може слугувати ще одним тривожним дзвіночком.

Які документи варто переглянути в першу чергу?
● документи на землю, що використовується під будівництво
● містобудівні умови і обмеження
● експертний звіт
● дозвіл на будівництво
● декларація про початок будівельних робіт
Тут потрібно уважно дивитись на усі дати, терміни, цільові та функціональні призначення та інші нюанси. Якщо виявлена хоч одна невідповідність, варто бути обережнішим із даним забудовником.
Буде зручніше перевірити копії усіх документів у зручній для вас обстановці, а запевнитись у їх дійсності можна за допомогою уже згаданих сайтів та державних баз.
У відділу продажу варто взяти також договір інвестування, адже саме у ньому буде вказана юридична особа, відповідальна за будівництво.

ВІДГУКИ

Досить важливо дослідити відгуки на тематичних сайтах та форумах. Наприклад, це можуть бути сайти OTZYVua, forum.domik.ua та місцеві форуми з тематичними темами, як наприклад на rebenok.cn.ua.

Перш за все увагу варто приділити тим повідомленням, які підкріпленні копіями та фото відповідних документів. Потрібно уважно перечитати усі позитивні та негативні відгуки реальних колишніх, чи теперішніх інвесторів. Робити висновки з даної інформації потрібно дуже обережно, і зважати на усі за та проти.

Перевірка забудовника, повинна бути обов’язковою частиною процесу підготовки до самої купівлі. Обравши надійного забудовника, ви будете впевненими у свої інвестиціях та якості вашого нового житла.